|
|
Deutsch
|
Főoldal | ||
Galéria/portrék | ||
Galéria/vegyes | ||
Galéria/eladó | ||
Meghívó | ||
Ajánlások | ||
Megrendelés | ||
Elérhetőség |
2009 október 6-án a megnyitón Litzler Judit köszöntötte az Aranytízben az egybegyűlteket. Srancsik Gábor gitárjátékával, igazán a képekhez illő hangulatot teremtett. A tárlatot Everling Andrea ajánlotta a közönség figyelmébe.
A kiállítás ideje alatt, a személyes tárlatvezetések alkalmával, a „nem is gondoltuk, hogy így is lehet szemlélni egy kiállítást” élményével gazdagodtak az érdeklődők.
|
|
Részletek Everling Andrea megnyitóbeszédéből:
Engedjék meg, hogy megosszam Önökkel néhány gondolatomat erről a fiatal alkotóról, és hangsúlyozottan inkább az alkotóról, mint a ma itt látható alkotásokról.
Amikor a kezdetekről kérdeztem, viccesen azt válaszolta: Tulajdonképpen már gyerekkoromban tudtam, hogy én tudok festeni. Az óvodában kezdett gyanús lenni a dolog, amikor minden gyerek sorban állt nálam, hogy rajzoljak nekik lovat. Arra is emlékszem, hogy amikor az egyik gyerek utólag egy zsebet biggyesztett az általam rajzolt ló nyergére, nagyon felháborodtam: egyrészt azon, hogy bele mert javítani az én alkotásomba, másrészt meg azon, hogy kerül egy zseb egy nyeregre…
Ez az anekdota – ha hiszik, ha nem – számomra sokat elárul a már felnőtt Attila festészethez való viszonyáról, s ha élhetek ilyen túlzással, akár művészi hitvallásáról. Egyrészt benne van a vágy, hogy mások számára tetszőt, másoknak fontosat alkosson, akár konkrét megrendelésre, közvetlen kapcsolatot teremtve a kép „felhasználójával”, ugyanakkor tetten érhető az a – minden vásznán érezhető – önbecsülésre való törekvés, ami biztosítja, hogy csak olyan festmény kanyarodjon ecsetje alól, amely – a megrendelő érzelmi szempontjait, témához való kötődését szem előtt tartva – művészi megfogalmazásában számára is vállalható, izgalmas és egyedi.
Ugyancsak innen eredeztethető a realista ábrázoláshoz való ragaszkodása, a részletek aprólékos megfogalmazása, a tudatosan vállalt precizitás is, ami az idő- és kidolgozásigényes olajportrékon éppúgy felfedezhető, mint az általa „kisműfajnak” nevezett akvarell tájképeken és csendéleteken.
Attila – ahogy arról a mai kiállítás címe is árulkodik – elsősorban portréfestőként definiálja magát. Elmondása szerint az arcok, az emberi lélek kivetülésének megragadása érdekli, ez motiválja szinte első művészi próbálkozásai óta. Ugyanakkor, ha megnézik a mai kiállításra összeválogatott anyagot, valószínűleg egyet fognak érteni velem abban, hogy ugyanolyan hangsúlyt kapnak az emberábrázolás nélküli műfajok – tájképek és csendéletek, életképek.
Modelljeit közös keretbe foglalja, hogy a külső minél pontosabb, részletgazdagabb ábrázolásán túl Attila mindig egyfajta kisugárzás megragadására törekszik. Minden modellnek, minden arcmásnak története van, amelyeket a festő gondosan megtervezett, többszöri személyes találkozáson alapuló előkészítés során „csipeget” fel magának. Ezt a személyes élettörténetet igyekszik beleszőni a képbe, a személyiség lenyomatát próbálja megörökíteni egyetlen testtartásba, pillantásba, mosolyba sűrítve.
Beszélgetésünk során Attila sokat mesélt megrendelőiről és modelljeiről, velük kialakult viszonyáról, a festmények születésének folyamatáról: Ezeket a történeteket Önök is meghallgathatják nálamnál sokkal avatottabb és élményszerűbb előadásban , ha ismételten felkeresik a kiállítást valamely személyes tárlatvezetés alkalmával. Ezen alkalmakkor Fontányi Attila saját maga mesél a képekről, az alkotás folyamatáról és műhelytitkairól.
Engedjék meg, hogy idézzem Attila hitvallását a portrékészítéssel kapcsolatosan: „Beszédes képmásokat szeretnék, hogy visszanézzenek, hogy tudjanak vonzani és taszítani, mosolyogni és dacoskodni…”
Ezeknek az időtlen értékeknek a megjelenítéséhez kortalan eszközöket használ: a patinás olajtechnika, a klasszikus kompozíciós szabályok betartása, a részletgazdag kidolgozás, színek és fények játéka – mind-mind ezt a célt szolgálják. Különösen tudatosan és hangsúlyosan használja a Fényt mondanivalójának „alátámasztására”. Figyelmükbe ajánlom ebből a szempontból Fanna és Cseperedők c. képeit, melyeken a fény a tisztaság, ártatlanság, derű szinte angyali kivetülése.
A portrékon is megfigyelhető környezeti elemek (bútorok, használati tárgyak, hangszerek, épületelemek) is a klasszikus értékek iránti vonzalomról tanúskodnak. Figyelmet érdemel ebből a szempontból a Ziti c. kép tonettszéke vagy a faragott, csavart oszlopos virágállvány éppúgy, mint a Mama c. képen ábrázolt régi ajtók. De érdemes megfigyelni a Fanna c. képen az asztal faerezetének kidolgozottságát is. A könyv vagy a hangszerek értékközvetítő szerepét pedig megemlíteni sem kellene.
Ezekben a tárgyakban – csakúgy, mint a csendéleteken és épületábrázolásokon – valamiféle nosztalgiát, vágyódást is kicsendülni érzek emlékek, letűnt korok, ámde örök szépségeszmények iránt, melyek pl. az Il corridoio, Macska az ablakban vagy a Kandeláberek c. képen is megfoghatók.
Attila festményein a tárgyak is régi időkről mesélnek: Nézzék meg pl. a Muskátli és olló c. képen ábrázolt ollót: öreg szabászolló, amin érezni az idők leheletét – ez a hétköznapi tárgy már önmagában történetet mesél… Ha még hozzávesszük a hagyományos, barna csomagolópapírt, melyet gondos kezek terítettek a cserép alá az apró hulladék szétszóródását megelőzendő, továbbgondolva könnyen felrémlik akár egy kedves, gondos, idős alak képe.
A szép, régi, míves tárgyak iránti vonzódás a Hegedű és tea illetve a Hegedű és szóda c. páros csendéletben csúcsosodik ki számomra. Érdemes részletesen szemügyre venni a két képen látható tárgyak minden apró szépségét. Ezeken a képeken ismét nagy szerephez jut a fény, illetve annak játéka a különböző anyagú tárgyak felületén: a fényes damaszt- vagy selyem lágy textúráján, a hegedű melegfényű lakkozott fáján, a porcelán csillogásán vagy a szódásüveg szikrázó hidegén. Gondolatilag rendkívül izgalmasnak találom az érzékletpárhuzamokat a két képen: a meleg színekben komponált Hegedű és tea ösztönösen idézi fel a tea melegét, míg ellentéte, a hideg Hegedű és szóda a víz hűvösét. Nem tudom, a festészetben van-e külön fogalom a különböző érzékletek összekapcsolására, de a költészetben ennek szinesztézia a neve. És ha már az énáltalam szakmailag jobban ismert művészeti ágból, az irodalomból hoztam párhuzamot, nem tudom kihagyni a zeneit sem: ez a két festmény számomra olyan lírai, mint két egymásnak felelgető dallam – ami a hegedűt tekintve nem is olyan távoli asszociáció.
Különösen érdekes számomra a tájképei jó részén felfedezhető gondolati többlet. Az „egyszerű” tájábrázoláson túl megjelenik e képeken humor, érzelmek, szellemi, filozófiai kitekintés, nosztalgia. Kiemelésre méltónak tartom Tűz és Víz c. képpárját, ahol a tükröződés különböző lehetőségei és jelentése játssza a fő szerepet (ég a vízben, tűz az égen stb.) Ugyanakkor tudomásom van róla, hogy a két kép a 4 fő elem ábrázolásának sorozatába illeszkedik majd, és ezáltal gondolatilag is új értelmezési síkra kerül.
(Magányos hétfejű: a címadás humora túlmutat az egyszerű tájképen, Pipacs és állomás: fájdalmas nosztalgia ).
Ember és természet, illetve még inkább az ember-alkotta világ és a természet kettősét jelenti számomra a Hűsölők c. kép. Itt ismét a cím finom humorára szeretném ráirányítani figyelmüket. Az idős anyóka és macskája a kompozíció két fő eleme, miközben „háttérként” ott húzódik mögöttük a régi ház mint épített környezet, illetve a kert, a természet szimbólumának ellentétpárja is.
Szándékosan utoljára említem Fontányi Attila Önarcképét, amely a kompozíciós bravúron túl (tudniillik kép a képben: avagy ki kit fest???) szerintem a legmarkánsabb képviselője az általa megálmodott „beszédes képmásoknak”. Az önarckép mint műfaj elsősorban önreflexió, feltételezi az ember önön magának középpontba állítását. Azzal, hogy a képen ábrázolt festő alak „kinyúl” a képből a néző felé, miközben szinte „rámutat”, visszairányítja a figyelmet a nézőre. Mintha azt mondaná: Igaz ugyan, hogy most magamat festem, de számomra akkor is TE vagy az érdekes. Azt kívánom, hogy miközben ma itt Fontányi Attila festményeit nézik, minden képben, minden személyben, tárgyban és helyszínben találják meg a művész saját szellemi-érzelmi képmását, személyiségének mindnyájunkra hatást gyakorló lenyomatát. Ehhez kívánok Önöknek kellemes elmélyülést!
* Minden jog fenntartva! * * Az oldal szerzői jogvédelem alatt áll, részleteiben vagy egészében való másolása kizárólag a szerző írásos engedélyével lehetséges! *
|